Якщо ви живете в Німеччині або плануєте сюди переїхати, то цей список порад точно вам буде корисний. Складіть з цих порад свій чек-лист та перевірте, що з цього ви вже маєте, а що вам буде ще корисно зробити.

Обовʼязково має бути посвідка на проживання для українців (Отримати можна у міграційній службі –
Ausländische Behörde)

Обовʼязково має бути німецька страховка.
Три варіанти її отримати:
• Ви працюєте і за вас внески за страхування
платить роботодавець.
• Ви знаходитеся на обліку у центрі зайнятості, внески оплачує центр зайнятості (або соціальна
служба для дорослих непрацездатних)
• Ви є приватним підприємцем і самі за себе
платите страховка.

Діти також обовʼязково мають страховка. Якщо батьки застраховані, то діти автоматично отримують таку страховку, як у батьків. Це не збільшує вартість страховка.

При працевлаштуванні має бути договір на роботу, де вказуєтеся зарплата, обовʼязки, відпустка і т.д.

Кожний має знайти собі сімейного лікаря та педіатра та стати на облік. Якщо у вашій місцевості немає вільних лікарів, знайти лікарню із приймальним відділенням, куди завжди можна можна
звернутися.

Якщо Ви хочете тут залишитися, обов’язково вчіть німецьку. За рік-два навчання, ви зможете працювати по своїй професії вже тут із знанням німецької.

Обовʼязково підтвердіть свій диплом, якщо маєте державну вищу освіту. Навіть якщо ви не будете працювати за освітою, наявність у вас вищої освіти, знань німецької допоможуть більше заробляти, якщо ви захочете працювати за іншою спеціальністю.

Якщо ви не хочете працювати за своєю освітою, можна перевчитися: Ausbildung (наш коледж/технікум) – 2-3 роки або вища освіта – 3 роки на бакалавра. Ще є багато курсів перекваліфікації, про які ми розкажемо в наступних матеріалах.