Різдво в Німеччині є найваж ливішим святом в році, під час якого збирається вся родина разом.
Звичайно, кожна родина має свої традиції, що зберігаються та передаються з покоління в покоління та можуть між собою відрізнятися.
Проте є кілька основних різдвяних традицій, які німці дуже люблять і бережуть.
Advetszeit – час Адвента
Різдво в Німеччині – це не тільки Святвечір та два інші різдвяні вихідні дні.
Різдво розпочинають святкувати за чотири тижні до Святвечера, точніше за чотири неділі. Перша неділя називається Перший Адвент. Саме в цю пору відкриваються Різдвяні ярмарки, вулиці міст декорують вогниками, з вікна кожного будинку мерехтять гірлянди . Всі міста оживають, ніби в різдвяних казках. В перший Адвент за традицією запалюють першу свічку Адвента.
Adventskranz – Віночок Адвента
Віночок Адвента – це вінок з ялинкових гілок, в яких вплетено чотири свічки. Кожного Адвента запалюють одну свічку, а в Святвечір – всі чотири, що символізує світле свято Різдво Христове. Основними кольорами Адвенту під час прикрашання вінків, різдвяних базарів та домівок здавна є червоний (як символ крові Христа) та зелений (символ вірності вірян Христу і його вірності вірянам, символ надії).
За традиціє в цей час всі часто зустрічаються з друзями, родичами, купують подарунки для близьких. Холодними зимовими вечероми родини збираються разом та печуть різдвяну випічку – печиво, штолен, кекси та п’ють глінтвейн. Обов`язковою традиціє є всією родиною відвідати різдвяний ярмарок та скоштувати різних смаколиків.
Adventskalender – Різдвяний календар
Ще однієї найулюбленішою традиціє дітей є Adventskalender (Різдвяний календар) — це спеціальний календар, який показує час, що залишається до Різдва. Різдвяний календар має 24 дні, його дарують діткам 1 грудня. Кожен день дитина відкриває один день, отримує маленький подарунок і рахує дні до одного із найважливіших християнських свят – Різдва.
Nikolaustag – день Святого Миколая
Oдин важливим святом перед Різдвом є день Святого Миколая (Nikolaustag). Святий Миколай був римським християнським священиком грецького походження, все що він заробляв та отримував – віддавав дітям, бідним та знедоленим. Помер 6 грудня за григоріанським календарем. Саме в цей день до слухняних діток в ночі приходить Святий Миколай та залишає солодкі подарунки в їх чобітках.
Heiligabend – Святвечір
Важливішого свята як Святвечір в Німеччині не існує. Проте цей день не є повністю вихідним. Відповідно до законодавства всі працюють до 14.00 години
Після того, як протягом чотирьох тижнів випито велику кількість глінтвейну, подарунки куплені, будинки прикрашені – родина збирається разом в один із найважливіших християнських свят. Багато родин саме в цей день разом декорують різдвяну ялинку, вітають один одного зі святом, дарують подарунки та збираються за святковим столом, читають різдвяні історії, співають пісень. Традиційною різдвяною їжею є запечена гуска із кнедлями.