Легально в Польщі чи нелегально в Німеччині?

Останнім часом багато людей мандрують в різні країни ЄС на легальні/нелегальні заробітки.

5 років я жила в Польщі і ось вже 5 років живу в Німеччині.

В обох країнах жила і живу виключно легально, але бачила тих, хто живе нелегально. Добре розуміє різницю між цими поняттями на практиці та знаю що може інколи трапитися.

Колись один чоловік мені порекомендував завжди розбиратися у всіх паперах, що стосуються мого перебування в інших країнах, якщо я хочу надовго тут залишитатися, не мати проблем та, звичайно, вчити мову країни.

Так я і зробила. Мої візи, договора на роботу, страхiвки завжди були для мене важливіші грошей, які я можу заробити. А здобути освіту країни, де я проживаю, стало мені в пріоритеті. Тим паче, що в Польщі навчалася безкоштовго.

В нас до страхiвки та трудового договору люди здебільшого відносяться як до чогось не важливого! Адже ні одне, ні інше – не діє належним чином.

А у країнах Європи – це дуже важливо!

За наявності офіційного трудового договору ваш працедавець оплачує вашу страхiвку, ви можете скористатися послугами будь-якого лікаря безкоштовно! Інколи черга до лікаря може тривати місяць-два. Але до сімейного лікаря та стоматолога не потрібно так довго чекати. Якщо не хочете чекати так довго, тo в Польщі можна скористатися послугами приватного лікаря, a в Німеччині у надзвичайних ситуаціях приймуть без черги.

«Як захворію, то поїду в Україну, якби тільки гроші», – чула я від багатьох українців, які працюють нелегально.

Такий варіан можливий. Але інколи хворобу чи якийсь випадок на вулиці неможливо передбачити!

Я колись потрапила в автомобільну аварію у Варшаві, швидка приїхала і забрала мене, близько тижня я пепебувала в лікарні. Добре, що в мене була страхiвка – МРТ, аналізи, проживання, всі ліки були безкоштовні!

В іншому випадку вам виставлять рахунок в Польщі на кілька тисяч злотих, інколи сума рахунку може бути 20 тис злотих. На оплату маєте близько місяця часу, а потім ростуть проценти! В такому випадку залишається виїжджати з Польщі та ніколи більше не в’їжджати.

При таких великих сумах заборгованості вас знайдуть у всьому європейському союзі.

По-друге, коли у вас немає договору на роботу, вам можуть не заплатити заробітну плату. І це вже ваші проблеми. Всі польські працедавці знають, що українці не дуже розбирають в цьому, тому інколи користуються вашим незнанням законів. Звичайно, можна піти в центр зайнятості та поскаржитися, що ви працювали, а вам нічого не заплатили. І там запитають: «Чому ж ви працювали без договору на роботу?»

Слідкуйте за тим, щоб в договорі булa написана дійсна заробітна плата, а не так як у нас – офіційно – одна, неофіційно – інша.

Тепер щодо Німеччини.

В Німеччині можна працювати лише з дійсною німецькою робочою візою. Польська, румунська, чеська і т.д. – це нелегально, хоч би що вам не розповідали різні агенціі праці.

Якщо немає  німецькoї робочої візи  – ви працюєте нелегально. Жодної страхiвки i  права  поскаржитися ви не маєте. Працюєте нелегально – отримали гроші, то добре, а не отримали – ваші проблеми. Ще й до того можна отримати депортацію з країн Євросоюзу на кілька років.

Ви можете додати, що багато людей працюють нелегально та нічого не стається.

Але невже вам не хочеться відчувати себе тут людиною із вciмa правоми,  бути впевненим, що отримаєте заробітну плату 100%. Планувати своє майбутнє на реальних даних.

Тому я вважаю, що краще легально у Польщі, де є можливість отримати дозвіл на проживання та бути впевненим у майбутньому. І нехай це буде на кілька сотень євро менше, проте офіційно.

Так, в Польщі менші заробітні плати, але для молоді є можливість безкоштовно здобути освіту. Хоча не лише для молоді, у будь-якому віці можна йти вчитися, стати хорошим спеціалістом та отримати достойну заробітну плату.

Але якщо ви впевнені, що можете отримати німецьку візу, то перевіряйте всю інформацію на сайті посольства. Там 100% інформація і вам дісно можуть повідомити про реальні шанси працевлаштування.

 

 

ЧИТАТИ ТАКОЖ     

Чи варто переїжджати за кордон? 

Всі види працевлаштування, за якими можна отримати німецьку візу

 

 

 

 

Oнлайн курси німецької мови для початківців

 

Вивчіть німецьку мову не виходячи з дому!