Що ж таке Schulpflicht?

Чому діти в Німеччині зобов’язані ходити до школи? Та які покарання можуть отримати учні після прогулу занять?

Діти, які проживають у Німеччині, мають право на отримання безкоштовної освіти. Відвідування школи – обов’язкове, адже це закон, що зобов’язує неповнолітніх відвідувати навчальні заклади (Schulpflicht).  Він вийшов ще при Веймарській Республіці в 1919-му році, як частина німецької конституції. За цим законом учні зобов’язані:

  • відвідувати заняття регулярно і за розкладом;
  • шкільні заходи в позаурочний час також обов’язкові для відвідування;
  • учні повинні робити домашні завдання;
  • навчання проводиться в державній або в акредитованій державою приватній школі.

Звісно, кожна федеральна земля сама вирішує як конкретно реалізовувати цей федеральний закон на своїй території. Однак, усі діти повинні ходити до школи, і земельна влада несе повну відповідальність за дотримання такого порядку. Законодавство кожної федеральної землі також вирішує конкретний вік і термін, на який дитина потрапляє під дію закону. 

Починається Schulpflicht з віку 5-7 років в залежності від федеральної землі. Відповідальність за те, щоб учень відвідував школу, несуть батьки. 
Мінімальний термін відвідування школи в Німеччині – 9 років. Це не залежить від віку чи здібностей дитини.  Варто додати, що залишати на ще один рік дитину в одному класі – це цілком нормально, якщо вона того потребує.

Хто ж слідує  за порушенням закону?

У разі прогулу спочатку підключається школа: дзвінок додому, виклик батьків і т.д. Якщо прогулів стало три – слідує офіційне письмове попередження. Коли кількість пропущених без поважної причини днів доходить до десяти, школа зобов’язана передати справу до відповідного управління.

Першим наслідком цього зазвичай стає грошовий штраф. А за регулярні пропуски занять без вагомої причини, покладаються грошові штрафи розміром до 2500 євро і навіть більше (детальніше про штрафи у різних федеральних землях, подано у таблиці).

Наприклад, за серію прогулів в Саарланді, загрожує грошове покарання до 500 євро, в Баварії, Нижній Саксонії та Саксонії-Ангальт порушників оштрафують на суму до 1000 євро, в Саксонії – до 1250 євро, в Тюрінгії – до 1500 євро, а в Берліні – до 2500 євро.

Якщо ж вашій дитині з якоїсь важливої ​​причини необхідно пропустити заняття, це необхідно узгодити (найкраще письмово) з класним керівником або секретаріатом школи. Що стосується хвороби, то зазвичай достатньо усного попередження по телефону та довідки від лікаря.

Цікавим є те, що багато іноземців, які переїжджають жити в Німеччину з дітками можуть поїхати у відпустку під час навчання. Зазвичай ціни на квитки падають з вересня місяця. Деякі батьки не бачать нічого поганого, якщо дитина пропустить тиждень або два навчання, коли можна зекономити на подорожі.

 

Під час такої «економії» можна заплатити вдвічі більше, адже за пропуски без поважних причин штрафи в рази дорожчі, ніж можна на квитках зекономити.