Бути біженцем у Німеччині і мати тимчасовий захист — це різні поняття, але між ними є і спільні риси. Давайте розбиратися детальніше.
Люди, які отримали статус біженця або знаходяться під тимчасовим захистом, мають майже однакові права. Але на цьому їхня схожість закінчуються. Процес отримання і позбавлення, перелік людей, які можуть претендувати, термін надання у цих статусів різні. Принципова різниця між ними також в тому, що статус біженця — людина може отримати індивідуально, а от тимчасовий захист надається масово, як відбувається зараз з українськими біженцями.
Що таке тимчасовий захист
Тимчасовий захист — це своєрідне узаконення статусу українців, які перебувають у Німеччині. Якщо раніше перебувати в ЄС можна було тільки до 90 днів, то статус тимчасового захисту значно продовжує цей термін і надає ряд переваг. До того ж, оформити тимчасовий прихисток нескладно і швидко.
Якщо вам цікаво, як юридично підкріплюється цей статус, то всі питання щодо цього є в Директива ЄС про тимчасовий захист.
Хто може отримати тимчасовий захист
Тимчасовий захист можна отримати в усіх країнах ЄС, крім Данії. Фактично це 26 країн Європейського Союзу. Перевагою цього статусу є можливість людини самостійно обрати європейську країну, в якій вона проживатиме. Наприклад, якщо людина перетнула кордон Польщі, а хоче жити в Німеччині, вона може просити тимчасовий захист саме тут.
Тимчасовий захист можуть отримати:
- громадяни України, які виїхали з країни 24 лютого 2022 року або пізніше через військову агресію Росії;
- люди без громадянства та громадяни іноземних країн, крім України, які до 24 лютого 2022 року були під міжнародним або національним захистом;
- члени сімей вказаних людей, у тому числі чоловік (дружина) та їхні неповнолітні неодружені діти або діти їхнього чоловіка (дружини), а також їхні близькі родичі, які жили разом з ними на момент вторгнення Росії, і які повністю або переважно перебували на утриманні таких людей;
- іноземці, які законно проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дозволу на постійне проживання та які не можуть безпечно повернутися до своєї країни.
Що отримує людина під тимчасовим захистом:
- дозвіл на проживання на період захисту (це може бути від року і довше або поки не завершиться війна в Україні);
- право на роботу;
- право на освіту і можливість безкоштовно відвідувати мовні курси;
- надається житло (це можуть бути табори для біженців);
- соціальні виплати від Jobcenter;
- доступ до медичного обслуговування;
- можливість отримати статус біженця у майбутньому;
- можливість у будь-який момент повернутися в рідну країну.
Що таке статус біженця
Статус біженця — це індивідуальне право людини отримати захист. Претендувати на цей статус може особа, яку переслідують у її державі. Зараз причиною отримання статусу біженця є війна та її наслідки, а також переслідування за расовою належністю чи відношення до певної соціальної групи, через релігійні чи політичні погляди та інші причини.
Якщо вас цікавить, які документи потрібно знати по біженству, вам корисними будуть: Женевська конвенція, Дублінська конвенція та Нью-Йоркський протокол.
Які умови для статусу біженця
Біженців приймають усі країни Європейського Союзу. За отриманням цього статусу може звернутися будь-яка людина, яка має обґрунтовані побоювання стати жертвою небезпечних обставин та переслідувань.
Статус біженця можуть отримати:
- громадяни України, які залишили її територію через війну, а також люди, які законно проживали на території країни, але мають громадянство інших держав;
- люди без громадянства.
Після тривалої процедури надання людині статусу біженця вона отримує права:
- доступ до освіти дітей та підлітків;
- доступ до ринку праці;
- право на медицину;
- право на соціально-побутові послуги, в тому числі на безкоштовний проїзд у громадському транспорті, безкоштовне харчування;
- право на безкоштовне житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
- право на укладання шлюбу;
- право на щомісячну матеріальну допомогу.
Детальніше про статус біженця описано у матеріалі Що таке статус біженця або ASYL?
Є сенс отримати статус біженця, якщо ви й надалі плануєте проживати в країнах ЄС. Який шлях обрати залежить лише від ваших намірів і планів.