Українців, які у зв’язку з війною переїхали до Німеччини часто називають біженцями. Але більшість людей насправді не мають такого статусу. Натомість українці отримують статус тимчасового захисту згідно 24 §.  

Статус біженця є більш складним і отримувати його не варто, якщо ви хочете найближчим часом повернутися додому. Для людей зі статусом біженця є певні обмеження та заборони.  Давайте розбиратися  в деталях.

Статус біженця дає право на проживання у таборі для біженців. Можна розраховувати на медичну та грошову допомогу, освіту для дітей, право на роботу. Але тут є свої нюанси.

Німеччину не можна буде залишати до офіційного набуття статусу біженця. А обробка всіх документів на відміну від статусу тимчасового захисту може тривати дуже довго. Це багато місяців, бувають випадки до року і більше.

Після подання заяви на отримання статусу біженця спочатку видається дозвіл на перебування (Aufenthaltsgestattung). З ним не можна працювати ні як найманий працівник на роботодавця, ні створювати власну справу і починати бізнес.

Право на роботу для біженців Німеччині

Щоб отримати право на роботу (Arbeitserlaubnis), потрібно подавати спеціальну заявку та перебувати в Німеччині більше пів року. Це залежить від наявності житла, дітей до 18-ти років або інших причин.

Лише після того як вам офіційно підтвердять статус біженця можна буде працювати за наймом або підприємцем. Також дозвіл на роботу в Німеччині можуть не надати, якщо людина отримала статус біженця в іншій країні. Дозвіл на роботу видається тільки на конкретне робоче місце. І роботодавець повинен буде оформити на вас окремі документи.

Документи для біженців в Німеччині

Люди, яких визнають біженцями отримують так званий паспорт для біженця (Blauer Pass). Він замінює український паспорт або паспорт іншої країни, з якої приїжджає людина.

Варто ще відмітити, що ви можете втратити дозвіл на проживання в Німеччині як біженець, якщо ви захочети поїхати в Україну.

Тому для спрощення перебування українців в Німеччині німецький уряд пропонує статус тимчасового захисту, який надає право на проживання, навчання, соціальну допомогу та роботу. І найголовніше люди можуть в будь-який момент, коли війна закінчиться повернутися додому.